Gå til hovedindhold

Bredegaards troubadour fejret

Lars Kongsøs 25-års jubilæum som socialpædagog på Bredegaard blev fejret onsdag d. 8. april til den helt store guldmedalje. 

​I 25 år har socialpædagog Lars Kongsø sat et markant musikalsk aftryk på Bredegaard. Han har været drivkraften bag udviklingen af de mange musiktilbud i dagtilbuddet – til glæde for både beboere og brugere.

Onsdag d. 8. april blev Lars’ 25-års jubilæum fejret i Spisestuen. Beboere, brugere, kolleger og venner havde taget opstilling og dannede - ikke en flag-allé - men en instrument-allé bestående af perkussioninstrumenter. Da Lars trådte ind og bevægede sig op igennem alléen, spillede alle løs mens de rakte instrumenterne i vejret.

Det satte stemningen for en festlig eftermiddag med lækre pindemadder, kolde drikke og masser af glæde. Programmet bød på rørende og festlige indslag – bl.a. taler og sange fra forstander Frank Hedegaard, Lars’ tidligere klasselærer, datteren Kamille samt nuværende og tidligere kolleger.

Særligt bevægende var talerne fra beboere og brugere, som gennem årene har delt utallige musikalske oplevelser med Lars. Her stod det klart, hvilken betydning hans arbejde har haft.

​Som prikken over i’et blev Lars også overrasket med nyheden om, at han er én af seks nominerede til Den Sociale Virksomheds initiativpris – Aftrykket.

Stort tillykke med det hele Lars Kongsø!

​​


Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden