Pølsevogn på besøg
Mens dagtilbuddet havde ferielukket, var der vanen tro arrangeret en række
sommerferieaktiviteter for beboere og brugere på Bredegaard.
Hvert hus stod for én aktivitet og hus A havde booket en pølsevogn og inviterede til fest i værkstedsgården.
På menuen var fransk hotdog med ristede pølser eller kyllingepølser, bøfsandwich og sodavand. Stefan og Kim styrede musikken til det hyggelige arrangement og flere fik sig en svingom.
Facebook-gruppe for personalet på Bredegaard
Vidste du, at der findes en lukket gruppe på Facebook for personalet på Bredegaard? Det er en meget gammel gruppe, som der for nyligt er ryddet op i. Har du – som medarbejder- lyst til at komme med i gruppen, så find den her:
https://www.facebook.com/groups/242888805789461/ (åbner i browser på ny side). I gruppen kan man sprede god kollega-karma, reklamere for ting man har til salg eller noget helt tredje.
Bamser gøres klar til festival
Til dette års festival d. 26. august vil der være en helt ny bod at besøge; nemlig en bamsebod. At kunne købe bløde og rare bamser har været efterspurgt til tidligere års festivaler og det har festivalgruppen lyttet til. I bamseboden kan gæsterne købe bamser i alle farver, former og størrelser fra 10 kr. og op. Bamserne er done-ret.
Sabrina, Kristina og Berit har i denne uge gjort bamserne klar til salg. I IT-caféen er bamserne blevet mærket, fået bånd på og nogle af bamserne har fået et kram med på vejen.
Mogens har fået nyt ur

Fredag d. 20. august besøgte Heidi og Maria Mogens i hus B, som havde noget han gerne ville vise os. Mogens har nemlig købt et nyt Timevox ur med tale, der udover at fortælle hvad klokken er, også kan fortælle ugedag og dato. Uret er afløseren for Tempovox uret, som man ikke længere kan købe.
Mogens viste, at han nemt kan betjene uret og ved hjælp af sin talemaskine fortalte Mogens blandt andet, at han snart skal til Fyn sammen med Ole for at besøge sin familie. Mogens glæder sig rigtig meget.
IT-caféen er startet op igen
IT-caféen er startet op igen hver torsdag eftermiddag og fra 1. september starter formiddagsholdet også op. I IT-caféen fordyber brugerne sig i forskellige emner indenfor det teknologiske.
Vi venter spændt på det nye Mit ID, som bliver rullet ud hen over efteråret og skal erstatte Nem ID. Lige nu er vi i gang med at kontakte forhandlere, som kan komme og demonstrere nye produkter og hjælpemidler.
Vi overvejer også at investere i en Google Home, som er en ”central”, som alle internetforbundne produkter kan kommunikere med. Det er også Google Home, som Googles stemmestyrede assistent, Google Assistent, kommunikerer med, når man for eksempel siger ”OK Google, tænd lyset i stuen”.
Hvis du vil vide med om IT-caféens tilbud så kontakt Anne Krag eller Heidi Stener Larsen.
Blinfo på oplevelsesruterne i Fredensborg Kommune
Selvom de sidste detaljer ikke er helt på plads, så kan Blinfo-teamet på Bredegaard med glæde fortælle, at vi i den kommende fremtid vil opsætte Blinfo på oplevelsesruterne i Fredensborg by.
Oplevelsesruterne er en del af byudviklingsprojektet DEN GRØNNE SLOTSBY. Ruterne leder forbi bymidtens mange historiske og karakterfulde bygninger, gader og landskaber herunder også slotsparken ved Fredensborg Slot. De skal synliggøre og binde byens aktivitets- og kulturtilbud sammen. Samtidig formidler ruterne udvalgte steders mere eller mindre kendte fortællinger for borgere, besøgende og turister.
Kommunen har afsat midler til drift, tilgængelighed og digital formidling. Formålet med formidlingskoncepterne under ét, er et ønske om at supplere ruternes historiefortællinger med digitale platforme, der gør byens historie og fortællinger tilgængelige for en større brugerskare. Og det er her Blinfo kommer ind i billedet.
Ikke nok med at vi skal sætte Blinfo op på de 20 nedslagspunkter, så skal Blinfo-teamet også drifte setuppet i den treårige projektperiode. Det bliver så spændende og vi glæder os til at komme rigtigt i gang.
Gang i motionsrummet
Mandag d. 23. august besøgte jeg Bredegaards motionsrum for at se de nye motionsmaskiner i aktion. Hver mandag over frokost er dagtilbuddets ene fysioterapeut Julie i motionsrummet sammen med Svend, Nicholas, Yakup og Allan. I foråret var vi så heldige at modtage 200.000 kr. i støtte fra Elsass Fonden og Fonden Østifterne og i forsommeren ankom en række nye maskiner til Bredegaards motionsrum.
Denne mandag var der godt gang i rockmusikken i det nye Sonos-anlæg. Svend cyklede 15 min. på motionscyklen og lavede efterfølgende strækøvelser. Nicholas gav den gas på løbebåndet. Yakup trænede med to forskellige maskiner, først crosstraineren og så løbebåndet. På søndag d. 29. august skal Yakup løbe Esrum Sø Rundt på 5 kilometer distancen sammen med Julie, så han finpudser formen. Allan tog først 15 min. på løbebåndet, hvorefter han lavede benpres.
De nye maskiner er mere tilgængelige end de gamle ved blandt andet at afgive en bip-lyd, når træningspasset er slut. Benpres-maskinen er også lav, så det er nemmere at komme ind og ud af maskinen. Der er tale om at etablere ledelinjer i motionsrummet, så brugerne kan blive endnu mere selvstændige. Det var en stor fornøjelse, at se de nye maskiner i brug og se forpustede og glade brugere af motionsrummet.