Gå til hovedindhold

Gratis kursus for partnere til voksne med ADHD

​Hvordan kan ADHD påvirke et parforhold, og hvordan kan man som partner skabe mere forståelse, ro og overskud i hverdagen? Kommunikationscentret tilbyder nu et gratis kursus målrettet dig, der er kæreste eller ægtefælle til en voksen med ADHD. 

Tidspunkt Ikon
Dato: 27-08-2025
Tid: 15:00 - 17:00
Sted

Rygårds Allé 45, 3. sal, 2900 Hellerup 

​​​​

Kurset giver dig indsigt i diagnosen, konkrete redskaber til at styrke kommunikationen, og ikke mindst mulighed for at møde andre, der står i samme situation som dig. Det vil foregår i et trygt rum, hvor din rolle og dine oplevelser er i centrum. 

På kurset får du: 

• Viden om ADHD og hvordan diagnosen viser sig i voksenlivet og parforholdet 

• Praktiske værktøjer, der kan mindske konflikter og gøre dialogen lettere 

• Erfaringsudveksling og netværk 

Kurset består af tre eftermiddage, hvor du deltager sammen med andre pårørende. Det er gratis, da det er en del af et forsøgsprojekt. Til gengæld beder vi dig om at give skriftlig feedback, så vi sammen kan udvikle endnu bedre tilbud til pårørende fremover. 

Praktisk information: 

Kurset foregår over tre onsdage kl. 15-17: 

27. august, 3. september og 10. september 2025 

Der er kun 15 pladser. Tilmeldingen er nødvendig og gælder alle tre gange​​​​​​.

Sted: Kommunikationscentret, Rygårds Allé 45, 3. sal, 2900 Hellerup 


Vi forventer at udbyde flere kurser i løbet af efteråret, men vær opmærksom på, at kommende forløb ikke vil være gratis. Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte os.


Sidst opdateret:
Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden