​​​

For studerende og praktikanter

Er du lærerstuderende, pædsgogstuderende, PAU-elev eller folkeskolepraktikant, er der mulighed for, at du kan komme i praktik på Geelsgårdskolen. 

Hvem kan komme i praktik? 

  • ​Lærerstuderende
  • Pædagogstuderende – både 1. 2. og 3. praktik
  • PAU-elever – pladser bliver tildelt igennem Region Hovedstaden
  • Folkeskolepraktikanter - kun efter særlig aftale

Hvad kan vi tilbyde dig i praktikperioden?

  • Et praktikophold som giver dig indblik i en bred vifte af fagområder indenfor pædagogik, undervisning og fysio- og ergoterapi
  • Introkursus (for alle medarbejdere) tilbydes februar og september
  • Tilknytning til en skoleklasse eller en døgnafdeling (PAU-elever kun Spor 1, Spor 2 og døgnafdeling)
  • 1-2 gange halvårligt møde med samtlige pædagogstuderende sammen med ​praktikvejlederkoordinatorer

​​Sådan søger du

Det er dit uddannelsessted, der indstiller til praktikplads for lærer, pædagog og PAU på Geelsgårdskolen. Folkeskolepraktikanter kan henvende sig direkte til Geelsgårdskolen for evt. praktikaftale – dog tidligst fra 9. klasse.

Praktikkoor​dinatorer:


Spor 2 Sandra Wahlgren: Sandra.wahlgren@regionh.dk 

Spor 1 Sharon Rasmussen: Sharon.Marie.Rasmussen@regionh.dk

Hjem 1 Lotte Rask: Liselotte.Rask@regionh.dk

Hjem 3 Birgitte Bøjesen: birgitte.boejesen.hansen@regionh.dk​

Tera​pien:

Fysioterapeut Rikke Hjort Hansen rikke.hjorth.hansen.01@regionh.dk

Ergoterapeut Julie Køie Monfleur julie.koeie.monfleur@regionh.dk

Praktikstedsbeskrivelse og uddannelsesplan


Her finder du alt vedr. din praktik som pædagogstuderende: Praktikbeskrivelse 2022

Redaktør