Medarbejdere

Der er ansat ca. 100 medarbejdere på Blindecenter Bredegaard indenfor forskellige fagområder. ​Vi er organiseret i teams og arbejder tværfagligt. Vi er åbne overfor at ansætte mennesker i jobs med særlige vilkår. Vi har ofte folk i arbejdsprøvning, praktik, job med løntilskud, specialarbejder-ansættelser og folk som afsoner samfundstjeneste. Et grundigt introduktionsprogram sikrer, at nye medarbejdere lander godt i arbejdet på Bredegaard ligesom løbende kompetenceudvikling er i fokus.

Billede af beboere, brugere og medarbejdere i Spisestuen på Bredegaard.

​Se organisationsdiagram her (åbner i browser på ny side).
Nedenfor kan du se medarbejderne i de enkelte teams og finde kontaktinformation.



Bestyrelse

Erik Vinding​Politisk udpeget af Region H:

Erik Vinding, formand 
Lindebugten 59 
2500 Valby

Telefon: 36 30 82 01 / 40 42 97 46



Jannie HammershøiUdpeget af Dansk Blindesamfund

Jannie Hammershøi, næstformand
Blekinge Boulevard 2 
2630 Tåstrup

Telefon: 38 14 88 10


Flemming Sundt

Udpeget af Danske Handicaporganisa​tioner

Flemming Sundt
Birkevej 31
2970 Hørsholm
 
Telefon: 25 72 17 07



Birgit LarsenUdpeget af Danske Døvblindfødtes Forening og Foreningen Danske Døvblinde

Birgit Cornelia Larsen
Knudsvej 38
Reersø
4281 Gørlev



Niels Møller-Andersen
Udpeget af Fredensborg kommune:

Niels Møller-Andersen
Specialkonsulent, Center for Familie og Handicap
Egevangen 3B
2980 Kokkedal

Telefon: 72 56 27 55





Svend PedersenBrugerrepræsentant
Blindecenter Bredegaard

Svend Pedersen
Søndermarken 80, 1. th.
3060 Espergærde

Telefon: 23 25 05 31 

Søren Rosenkrantz MaackMedarbejderrepræsentant
Blindecenter Bredegaard

Søren Rosenkrantz Maack, socialpædagog

Telefon: 23 74 76 85 
E-mail: 
Soeren.Rosenkrantz.Maack@regionh.dk



Forstander, Administration og Stab

Frank Hedegaard

Frank Hedegaard
Forstander
Telefon: 45 11 84 12


Margit Jensen
Margit Jensen
Fuldmægtig - Økonomi 
Telefon: 45 11 84 14
Karin Jørgensen
Karin Jørgensen
Assistent - Økonomi
Telefon: 45 11 84 15
Kirsten Dons
Kirsten Dons
Assistent - Løn og Personale
Telefon: 45 11 84 13



Karina Lykke NielsenKarina Lykke Nielsen
Pædagogisk konsulent
Telefon: 21 43 55 18
E-mail: Karina.Lykke.Nielsen@regionh.dk
Maria Kümmel NielsenMaria Kümmel Nielsen
Udviklingskonsulent
Telefon: 29 38 14 80
E-mail: maria.kuemmel.nielsen@regionh.dk


Anne Krag
Synskonsulent og ADL-og mobilityinstruktør
Telefon: 24 40 02 75
E-mail: anne.krag@regionh.dk

Heidi Stener Larsen
Konsulent - IT og velfærdsteknologi
Telefon: 23 25 95 92
E-mail: heidi.stener.larsen@regionh.dk
Ninasofie Rasmussen
Ergoterapeut og
Klinisk vejleder i ergoterapi
Telefon: 51 42 39 63
E-mail: Ninasofie.rasmussen@regionh.dk




Team ABC


Louise Rubin
Funktionsleder 
Stedfortræder for forstander
Telefon: 45 11 84 04

          
Mads Moberg Kristensen
Søren Rosenkrantz Maack

Kim Ryborg Nielsen
Mads Moberg Kristensen
Omsorgsmedhjælper
Søren Rosenkrantz Maack
Socialpædagog

Kim Ryborg Nielsen
Omsorgsmedhjælper
Hanne Wiehl Jensen
Kari Lind Johansen
Morten Christrup Schröter

Hanne Wiehl Jensen
Socialpædagog
Kari Lind Johansen
Omsorgsmedhjælper
​Morten Christrup Schröter
Socialpædagog

Connie Olsen

Jens Hjorth Trampedach

Simone Julie Andreasen
Connie Olsen
Omsorgsmedhjælper
Jens Hjorth Trampedach
Socialpædagog
Simone Julie Andreasen
Ergoterapeut
På barsel

Sanja Hirkic
Ole Jørgensen

Clara Rose Liljensøe

Sanja Hirkic
Socialpædagog
Ole Jørgensen
Omsorgsmedhjælper
Clara Rose Liljensøe
Socialpædagog
Irene Kruse Thomsen



Kim Sandholdt Paulsen
Irene Kruse Thomsen
Social- og sundhedsassistent
Nadir Ozkahveci
Socialpædagog

Kim Sandholdt Paulsen
Socialpædagog
Fatma Kizgin
Sebastian Knoop





Foto er på vej

​Fatma Kizgin
Ergoterapeut
Sebastian Knoop
Socialpædagog

Maria Møller Nielsen
Social- og sundhedsassistent




Foto er på vej



Nina Bøttiger Hansen


Caroline Hahne
Ergoterapeut
Nina Bøttiger Hansen
Socialpædagog

Hus A
Telefon: 45 11 83 81

Hus B
Telefon: 45 11 83 92

Hus C
Telefon: 45 11 83 83


Team DE

Gitte Kuszcz

Gitte Kuszcz
Funktionsleder
Telefon: ​45 11 84 16

Signe Elisa Larsen

Signe Elisa Larsen
Omsorgsmedhjælper


Kenneth Dyrlund
Kenneth Dyrlund
Socialpædagog

Hans Henrik Endersen
Hans Henrik Endersen
Socialpædagog
TR for SL
Helle Henriksen
Helle Henriksen
Social- og sundhedsassistent
Lisbeth Voigt
Lisbeth Voigt 
Socialpædagog

Lotte Hansen
​Lotte Hansen
Socialpædagog
Nick Hedegaard





Foto er på vej
Michella Bjerre

Nick Hedegaard
Ergoterapeut
Susanne Bagge
Social- og sundhedsassistent

​Michella Bjerre
Socialpædagog



Hus D telefon 45 11 83 94
Hus E telefon 45 11 83 85

E-mail: bredegaard-hus-de.den-sociale-virksomhed@regionh.dk



Team F

Gitte Kuszcz

Gitte Kuszcz
Funktionsleder
Telefon: ​45 11 84 16


Monika Franz

Maria M. Christensen
Lisa Maria Andersen
Monika Franz
Socialpædagog
Maria M. Christensen
Socialpædagog

Lisa Maria Andersen
Omsorgsmedhjælper
Pernille Kirketerp-Møller

Kim Williams

Gitte Dam Jensen

Pernille Kirketerp-Møller
Socialpædagog
Kim Williams
Socialpædagog​
Gitte Dam Jensen
Socialpædagog




Foto er på vej
Marie Marchen Kacirek






Lisbet Vanman
Omsorgsmedhjælper
Marie Marchen Kacirek
Social- og sundhedsassistent


Hus F
Telefon: 45 11 83 86


Nattevagter


Nurhan Celik

René LarsenMenna Stürup
Nurhan Celik
Socialpædagog
René Larsen
Omsorgsmedhjælper
​Menna Stürup
Socialpædagog
Ela Schioldann Nielsen

Dorthe Lyhne Hvidt

Ela Schioldann Nielsen
Socialpædagog
​​Dorthe Lyhne Hvidt 
Omsorgsmedhjælper




Dagtilbud




​Charlotte Børgesen
Konstitueret funktionsleder og socialpædagog
Telefon: 23 24 77 54
E-mail: charlotte.boergesen.01@regionh.dk
Anja Peuker Nielsen
Rikke Rosendahl Jørgensen
Christina Svarer Jensen
​Anja Peuker Nielsen
Socialpædagog og ADL- og mobilityinstruktør
​Rikke Rosendahl Jørgensen
Socialpædagog
Christina Svarer Jensen
Omsorgsmedhjælper
Julie Messerschmidt
Lars Kongsø
Maya Otto Hansen
Julie Messerschmidt
Fysioterapeut
Lars Kongsø
Socialpædagog
Maya Otto Hansen
Fysioterapeut
Morten Risted
Anne Helene Mortensen
Simon Bjærre
Morten Risted
Socialpædagog, samværs- og aktivitetstilbud 
Anne Helene Mortensen
Socialpædagog, 
samværs- og aktivitetstilbud 

Simon Bjærre
Værkstedsassistent
Michael Kristensen
Manja Skjoldager
Michael Kristensen
I
nstruktør
Manja Skjoldager
Psykomotorisk terapeut
Dagtilbud kontor
Telefon: 4511 8371  

Dagtilbud - bærbar
Telefon: 4511 8372

Træværksted
Telefon: 4511 8373

Metalværksted
Telefon: 4511 8374
 
Samværs- og aktivitetstilbud
Telefon: 4511 8387

E-mail: 


Ejendomsservice


Jan Olsen
Lasse Okholm

Søren Clausen
Jan Olsen
Pedel
Lasse Okholm
Pedel
Søren Clausen
Pedel
Connie Jensen
Sinpheng Sengsavang

Mostafa El Alaoui Bent Ahmed
Connie Jensen
Husassistent
Sinpheng Sengsavang
Husassistent
Mostafa El Alaoui Bent Ahmed 
Husassistent​


Rahma Poulsen

​Rahma Poulsen 
Husassistent

Telefon: 45 11 8​4 00



Køkken

Connie Holmgaard
Connie Holmgaard
Ernæringsassistent
Charlotte Rasmussen
Charlotte Rasmussen
Ernæringsassistent

Maja Bach Nielsen

Maja Bach Nielsen 
Ernæringsassistent​


Peter Frømling
Kok
Mette Revsbech

Mette Revsbech 
Ernæringsassistentelev 
2019 - 2022




Bethany Karen Janet Brown

Ernæringsassistentelev
2021-2023

Telefon: 45 11 84 23

E-mail: bredegaard-koekken.den-sociale-virksomhed@regionh.dk



Redaktør